فایل کوین ( Filecoin)

فایل کوین ( Filecoin)

1401/04/03

مقدمه


فایل کوین( Filecoin) یک شبکه همتا به همتا است که به عنوان یک فضای ذخیره سازی در اینترنت عمل می کند. این شبکه طراحی شده تا اطمینان حاصل شود که همه افراد فعال در شبکه آن، پاداش دریافت می کنندکه این موضوع قابلیت اطمینان کلی فایل های ذخیره شده را تقویت می کند. فایل کوین به هر کسی اجازه می دهد تا در بازارهای آزاد برای ذخیره و بازیابی اطلاعات شرکت کند.


فایل کوین چگونه کار می کند؟


اکوسیستم فایل کوین از شبکه اصلی، گره‌ها، استخراج‌کنندگان، معاملات، اثبات‌ها، هزینه‌های تراکنش، بازیگران( دولت، ماینرها و کسانی که سعی در تغییر قیمت ارزها دارند.) و آدرس‌ها تشکیل شده است. در اینجا نحوه عملکرد کل اکوسیستم آمده است:


 • در شبکه فایل کوین ، همتایان در کانال‌های امن تعامل می‌کنند تا اطلاعات را از طریق شبکه پخش ، فایل‌ها را بین خود مخابره  و همتاهای دیگری را کشف کنند، که در نتیجه گروه خوبی گردآوری می‌شود که در آن اطلاعاتی مانند بلوک‌ها و پیام‌ها ، حتی زمانی که تعداد زیادی از همتایان درگیر هستند، به سرعت حرکت می‌کنند.
 • گره‌های فایل کوین که به مشتریان فایل کوین نیز معروف هستند، همتاهایی هستند که بلاک چین فایل کوین را همگام‌سازی  و پیام‌های موجود در هر بلوک را تأیید می‌کنند و باعث گلوبال شدن آن می‌شوند.
 • گره‌های فایل کوین همچنین می‌توانند انواع مختلفی از پیام‌ها را به بقیه شبکه‌ها منتشر کنند. به عنوان مثال، یک کلاینت می تواند پیامی برای ارسال FIL از یک آدرس به آدرس دیگر منتشر کند. گره‌ها می‌توانند خدمات ذخیره‌سازی و بازیابی ماینرهای فایل کوین را ارائه دهند و ماینرها می‌توانند پس از تکمیل، هزینه آن‌ها را دریافت کنند.
 • ماینرها با انجام انواع مختلف تراکنش ها و اضافه کردن بلوک های جدید به زنجیره، به شبکه کمک می کنند و در ازای آن پاداش های FIL دریافت می کنند.
 • معاملات بازیابی و ذخیره سازی در شبکه فایل کوین انجام می شود.
 • مشتریان و ماینرهای ذخیره سازی، کارهایی را برای ذخیره داده ها در شبکه از طریق معاملات ذخیره سازی انجام می دهند. هنگامی که معامله ای انجام شد و استخراج کننده داده ها را برای ذخیره دریافت کرد، باید بارها و بارها به زنجیره نشان دهد که همچنان داده ها را مطابق توافق نامه ذخیره می کند تا بتواند پاداش دریافت کند.
 • مشتریان و ماینرهای بازیابی برای بازیابی داده هایی که در شبکه ذخیره شده است به شیوه ای سریع و قابل اعتماد توافق می کنند.
 • استخراج کنندگان ذخیره سازی باید نشان دهند که داده ها را مطابق با شرایط یک قرارداد ذخیره می کنند. این بدان معناست که آنها باید تمام اطلاعات ارائه شده توسط مشتری را ذخیره کنند و آن را برای کل مدت معامله نگه دارند. ماینرها نشان می‌دهند که تمام داده‌ها را به‌دست آورده‌اند و آن‌ها را به‌گونه‌ای رمزگذاری کرده‌اند که منحصر به فرد استخراج‌کننده است و با استفاده از فضای ذخیره‌سازی فیزیکی‌شان، به گونه‌ای است که هیچ ماینر دیگری نمی‌تواند با استفاده از Proof of Replication(PoRep) آن را تکرار کند.
 • یک کارمزد پویا تعداد کارمزدهای سوزانده شده در شبکه فایل کوین را تعیین می کند که به طور مداوم بر اساس پارامترهای تراکم شبکه تغییر می کند. کاوشگرهای بلوک یا مشاهده سرگروه فعلی می تواند مقدار فعلی را ارائه دهد.
 • تعدادی از عوامل مرتبط با تراکنش نیز به هر پیام متصل است و این پارامترها بر تعداد پاداش هایی که استخراج کنندگان دریافت می کنند تأثیر می گذارد.
 • بازیگران یک پارادایم طراحی نرم افزار مدیریت دولتی هستند. آنها نسخه فایل کوین از قراردادهای هوشمند ماشین مجازی اتریوم هستند و نقش مهمی در سیستم دارند. هر گونه تغییر در وضعیت فعلی بلاک چین فایل کوین باید توسط یک بازیگر آغاز شود.


ویژگی های منحصر به فرد فایل کوین


 • ساخته شده برای کاربران و ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی


کاربران فایل کوین به شبکه پول می پردازند تا داده های آنها در ذخیره سازی ماینرها ذخیره شود، یعنی همان رایانه هایی که فایل ها را ذخیره می کنند و تایید می کنند که این داده ها در طول زمان به درستی ذخیره شده اند. هر کسی که بخواهد فایل‌های خود را حفظ کند یا در ازای ذخیره داده‌های دیگران پولی دریافت کند، می‌تواند به فایل کوین بپیوندد، به این معنی که هیچ نهاد یا شخص واحدی کنترلی بر میزان ذخیره‌سازی موجود یا قیمت آن ذخیره‌سازی ندارد. در عوض، فایل کوین به هر کسی اجازه می دهد تا در بازارهای باز برای ذخیره و بازیابی اطلاعات شرکت کند.


بلاک چین فایل کوین تراکنش‌ها را برای ارسال و دریافت FIL ذخیره می‌کند و همچنین تأیید می‌کند که استخراج‌کنندگان فضای ذخیره‌سازی به درستی فایل‌های خود را نگهداری می‌کنند.فایل کوین به مشتریان این امکان را می دهد که فایل های خود را با هزینه های بسیار کم ذخیره کنند و بررسی کنند که آنها به درستی ذخیره شده اند. کاربران می توانند مبادله انتخابی خود را بین هزینه، افزونگی و عملکرد، از طریق انتخاب ماینر با بهترین پیشنهاد ذخیره سازی برای نیازهای خود را انتخاب کنند. برنامه‌های فعال‌شده با فایل کوین می‌توانند با هر ماینر در شبکه فضای ذخیره سازی تبادل کنن و بر خلاف سیستم های ذخیره سازی متمرکز، نیازی به ساخت API جدید برای هر ارائه دهنده نیست.


کاربران می توانند در هر لحظه با بررسی شواهد موجود در بلاک چین بررسی کنند که فایل های آنها به درستی نگهداری می شود. در واقع فایل کوین یک ارز دیجیتال است که به ارائه دهندگان ذخیره سازی اجازه می دهد تا فضای خود را در بازار آزاد بفروشند. افراد و سازمان‌هایی که ماینرها را اجرا می‌کنند و توکن‌های FIL را کسب می‌کنند، به عنوان ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی شناخته می‌شوند. یک ماینر می تواند هر کامپیوتر متصل به اینترنت با فضای دیسک معمولی یا یک سیستم تخصصی مخصوص فایل کوین با فضای ذخیره سازی فراوان باشد. بلاک چین به جای تکمیل محاسبات ناکارآمد اثبات کار، به ماینرها در ازای ارائه فضای ذخیره سازی قابل استفاده به اینترنت، پاداش می دهد.


هنگامی که یک ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی پروتکل فایل کوین را می‌پذیرد، به کل جامعه کاربران دسترسی پیدا می‌کند. پروتکل و شبکه همه این مسائل را مدیریت می کنند، بنابراین ارائه دهندگان مجبور نیستند API ذخیره سازی مخصوص به خود را ایجاد کنند یا خدمات خود را به بازار عرضه کنند. فایل کوین از یک اکوسیستم قوی و غیرمتمرکز از ارائه دهندگان ذخیره سازی مستقل پشتیبانی می کند.


 • یک پلتفرم عالی برای ماینرها


در این پلتفرم معاملات برای ذخیره و بازیابی فایل در بازارهای آزاد انجام می شود. هر کسی می تواند بدون نیاز به مجوز خاصی به شبکه فایل کوین بپیوندد. یک ماینر برای اجرا فقط به اتصال اینترنت و فضای دیسک خالی نیاز دارد. فایل کوین با کاهش موانع ورودی باعث ایجاد یک اکوسیستم پر جنب و جوش متشکل از ارائه دهندگان ذخیره سازی مستقل و متعدد می شود.


 • بستر ذخیره سازی برای NFT ها


ویژگی برجسته فایل کوین توانایی آن در نگهداری دارایی های دیجیتالی زیربنایی برای توکن های غیرقابل تعویض (NFT) است که در واقع اثباتی برای مالکیت  هستند. به عنوان مثال، هنر دیجیتال، موسیقی و ویدیوها بسیار بزرگتر از آن هستند که مستقیماً روی یک بلاک چین ذخیره شوند. در نتیجه، دارایی واقعی در شبکه ذخیره‌سازی فایل کوین ذخیره می‌شود، در حالی که مجموعه‌داران آثار هنری گواهی‌های این مالکیت را دریافت و انتقال می‌دهند. شبکه فایل کوین توسط OpenSea.io، بزرگترین بازار NFTها، برای ذخیره سازی دائم فایل استفاده می شود و تا کنون بیش از 1.17 میلیون تراکنش ذخیره سازی را انجام داده است و در حال حاضر بیش از 32 میلیون گیگابایت فضای ذخیره سازی دارد.


 • ذخیره سازی قابل اعتماد


فایل کوین یک منطق اقتصادی قانونی برای فایل‌ها فراهم می‌کند که بتوانند در طول زمان در دسترس باقی بمانند، زیرا هزینه برای ذخیره‌سازی پرداخت شده است. فایل‌ها در رایانه‌هایی ذخیره می‌شوند که قابل اعتماد هستند و اتصالات اینترنتی خوبی دارند.


 • فضای ذخیره سازی قابل تایید


فایل کوین شامل رویه‌های داخلی برای بررسی تاریخچه فایل و اطمینان از ذخیره مناسب فایل‌ها در طول زمان است. هر ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی اطمینان حاصل می کند که فایل‌های خود را در هر دوره ۲۴ ساعته به‌روز نگه می‌دارد. مشتریان می‌توانند به سرعت این تاریخچه را بررسی کنند تا مطمئن شوند که فایل‌های آن‌ها به درستی ذخیره می‌شوند، حتی اگر در آن زمان آنلاین نبودند. هر ناظری می‌تواند تاریخچه ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی را جستجو کند و ببیند آیا ارائه‌دهنده تا به حال ایرادی داشته یا در دسترس نبوده است یا اینکه کار خود را بی نقص انجام داده است.


 • یک پروتکل انفرادی


برنامه های فایل کوین می توانند داده های خود را در هر ماینری که از همان پروتکل استفاده می کند ذخیره کند. بنابراین نیازی به توسعه API جدید برای هر ارائه دهنده نیست. برنامه‌هایی که می‌خواهند به چندین ارائه‌دهنده خدمات ارائه دهند، محدود به مجموعه‌ای از عملکردهایی با حداقل موارد مشترک از ویژگی هایی که همه ارائه‌دهندگان آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، نیستند.


 • مقاومت در برابر سانسور


از آنجایی که هیچ ارائه‌دهنده مرکزی را نمی‌توان مجبور کرد فایل‌ها را حذف کند یا سرویس را متوقف کند، فایل کوین از سانسور ممانعت می‌کند. این شبکه از انواع کامپیوترها تشکیل شده است که توسط تعدادی از افراد و سازمان ها اداره می شوند. شبکه فوراً عوامل معیوب یا مخرب را شناسایی و حذف می کند.


 • کد منبع باز


هم کلاینت ها و هم ارائه دهندگان ذخیره سازی بر اساس کد منبع باز کار می کنند. فروشندگان فضای ذخیره سازی نیازی به ایجاد نرم افزار مدیریت زیرساخت خود ندارند و پیشرفت های کد فایل کوین به همه کمک می کند.


 • آدرس دادن به محتوا


هنگامی که بسیاری از کاربران یک فایل یکسان را ذخیره می کنند و آن را عمومی می کنند، فایل کوین آن فایل را برای هر کسی که مایل به دانلود آن است در دسترس قرار می دهد. دانلودکنندگان می توانند بررسی کنند که فایل صحیح را دریافت کرده اند و آسیبی ندیده است، بدون توجه به اینکه از کجا آمده است.


مزایا و معایب فایل کوین


مزایا


 • فایل کوین به صورت کامل غیر متمرکز است.
 • فایل کوین توزیع داده ها را در شبکه ارائه می دهد که ذخیره سازی تحت شبکه و همچنین مکانیسم های مرتبط با بازیابی داده را ایجاد می کند.


معایب


 • برای به دست آوردن سود از طریق آن دشواری هایی وجود دارد.
 • هنوز علاقه مندان زیادی برای آن وجود ندارد، به خصوص در مورد سرمایه گذاران بزرگ


سخن آخر


فایل کوین یک پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز همتا به همتا (P2P) و همچنین شبکه اشتراک گذاری است که از بلاک چین استفاده می کند. این به کاربران امکان می دهد فضای ذخیره سازی بلااستفاده را در بازاری که هم قابل اعتماد و هم شفاف است اجاره کنند و اجاره دهند. با توجه به گسترش وب 3  و افزایش پروژه های بر پایه بلاک چین و محبوبیت NFT  ها، چنین پروژه ی بلاک چینی که به صورت اختصاصی روی فضای ذخیره سازی کار می کند میتواند بسیار موفق باشد زیرا وجود آن الزامی و حیاتی است و کیفیت خدماتی که ارائه می دهد از سطح بالایی بر خوردار است.

shape