شیبا shiba

شیبا shiba

1401/02/04

مقدمه

اکثر رمزارزها امکان شکست دادن بیت کوین در هیچ معیاری را ندارند. با این حال، یک رمزارز برای دستیابی به این دست نیافتنی وجود داشت : Shiba Inu.  شیبا اینو با 43 میلیون بازدید بیشتر از بیت کوین، محبوب ترین رمزارز در سال 2021 بود. می‌توان گفت که شیبا اینو در سال 2021 بیشترین توجه ها را به سمت خود جلب کرد و در بین رمزارزهای با تم سگ، سگ آلفا شد! سکه شیبا اینو در آگوست 2020 توسط فردی ناشناس با نام مستعار ریوشی (Ryoshi) ایجاد شد. مانند وضعیت بیت کوین و خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو، ما هیچ ایده ای از هویت واقعی سازنده آن نداریم. نام مستعار ریوشی می تواند تنها نام یک شخص نباشد و اسم یک گروه از مردم باشد. شیبا یک آلتکوین از دوج کوین است ، که خود دوج کوین آلتکوین بیت کوین محسوب می شود. نام این رمزارز از نژاد سگ ژاپنی شیبا اینو گرفته شده است. 

این رمز ارز با لوگوی سگ بامزه اش، در حال حاضر بین بسیاری از صرافی ها به واسطه ی پشتیبانی جامعه ی طرفدارانش، انتشار سریع آن بین جامعه، محبوبیت زیادی دارد.


شیبا اینو کوین چیست؟


سکه شیبا اینو یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و مبتنی بر جامعه است که اساسا یک آزمایش بوده است که در اکوسیستم شیبا اینو توسعه یافته است. Shiba Inu به عنوان یک رقیب مستقیم Dogecoin به عنوان یک شوخی راه اندازی شد. هر دو شیبا اینو و دوج کوین در دسته میم کوین ها قرار می گیرند. این میم کوین به عنوان یک توکن مبتنی بر جامعه آغاز شد و به یک پروژه رمزنگاری چند میلیارد دلاری تبدیل شد.

 • توسعه دهندگان شیبا کوین، آن را مانند بسیاری از سکه های دیگر بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ساخته اند. 
 • یک میم کوین است که به عنوان رقیب دوج کوین یا قاتل دوج کوین راه اندازی شده است.
 • سکه شیبا اینو در حال حاضر برخی از بازارهای دوج کوین را در اختیار گرفته و محبوبیت آن به عنوان یک انتخاب در بین سرمایه گذاران بازار رمزارزها در حال افزایش است.

اکوسیستم شیبا اینو از سه توکن تشکیل شده است: Shiba Inu (SHIB)، Leash (LEASH) و Bone (BONE). توکن SHIB برجسته ترین جزء اکوسیستم شیبا اینو است. علی‌رغم باور عمومی مبنی بر اینکه میم کوین هایی مانند SHIB صرفاً توسط هیاهو و احساسات هدایت می‌شود، این اکوسیستم در واقع از تعدادی ابزار مفید از جمله NFT و یک پلتفرم Defi در ShibaSwap پشتیبانی می‌کند. ماموریت ShibaSwap فراهم کردن یک محیط امن برای تجارت ارزهای دیجیتال و در عین حال به صورت غیرمتمرکز است.


تفاوت بین سکه شیبا اینو و دوج کوین


سکه شیبا اینو

 • بر اساس شبکه اتریوم ساخته شده و توسط آن پشتیبانی می شوند.
 • هنوز به دلیل محبوبیت زیادش بیشتر روی قیمت کار می کند و کمتر روی کاربردهایش کار شده است.
 • در حال حاضر ارزش آن 0.000025 دلار است.
 • 550 هزار بیلیون از توکن آن در دسترس است.

دوج کوین

 • با استفاده از فناوری بیت کوین توسعه داده شده است.
 • تا حدودی خود را به عنوان یک روش پرداخت آنلاین تثبیت کرده است.
 • ارزش آن در حال حاضر 0.15 دلار است.
 • 130 بیلیون از توکن آن در دسترس است.


چرا سکه شیبا اینو بسیار محبوب است؟


سکه شیبا اینو به دو دلیل اصلی محبوب است:

 • ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، یک بار در توییتی درباره علاقه خود به داشتن یک سگ شیبا توئیت کرد که به نوبه خود بازار کریپتو را به هیجان آورد و قیمت این کوین را تا 300 درصد افزایش داد.
 • پس از اینکه ویتالیک بوترین، بنیانگذار شبکه بلاک چین اتریوم، 50 تریلیون کوین شیبا اینو( 5 درصد از حجم در گردش آن) را به صندوق امدادی مقابله با کووید هند، که توسط یک کارآفرین هندی ارز دیجیتال به نام Sandeep Naiwal تأسیس شده بود اهدا کرد. در آن زمان به خاطر این عرضه ی سنگین قیمت آن تا 40 درصد کاهش یافت، اما به علت انتخاب این رمزارز برای این کار، محبوبیت آن افزایش بیشتری یافت و قیمت آن دوباره افزایش یافت.


مزیا و معایب شیبا :


مزایا :

 • بسیار مقرون به صرفه است

 در حال حاضر، قیمت معاملاتی SHIB بسیار مقرون به صرفه است و سرمایه گذاران زیادی در ارزهای دیجیتال را جذب می کند. قیمت دارایی معاملاتی کریپتو بسیار ضروری است زیرا نقش مهمی در کمک به معامله‌گر برای استفاده از درصد تغییر برای ردیابی سود متناسب با تعداد سکه‌های خریداری شده دارد.

 • صرافی غیرمتمرکز ShibaSwap

 توسعه دهندگان شیبا اینو، صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ را برای طرفداران ایجاد کرده اند تا برند خود را بسازند. صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی‌های همتا به همتا هستند که به کاربران اجازه می‌دهند بدون اتکا به هیچ واسطه‌ای، ارزهای دیجیتال را در آن معامله کنند. کاربران شیبا سواپ می‌توانند ارزهای رمزنگاری شده خود را برای ایجاد بازده بهتر، درست مانند سود پرداختی در حساب پس‌انداز، استیک کنند.

 • SHIB یک توکن ERC-20 است

بسیاری از سرمایه‌گذاران به این فکر می‌کنند که آیا شیبا اینو را در مقابل رقیبش  دوج کوین انتخاب کنند یا خیر، که همین رقابت باعث محبوبیت دیوانه‌کننده این ارز دیجیتال شد. اما چیزی که SHIB را از رقبای خود متمایز می کند، وضعیت آن به عنوان توکن ERC-20 است. این نشان می دهد که رمزارز بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. علاوه بر این، پیشنهاد اتر برای انتقال به پروتکل اثبات سهام نیز ممکن است در این زمینه مفید باشد.


 • ایلان ماسک طرفدار آن است

 هیچ شکی در مورد تأثیر افراد مشهور بر تجارت ارزهای دیجیتال وجود ندارد. شیبا اینو پس از اینکه ایلان ماسک تصاویری از سگ خود را توییت کرد، شاهد افزایش شدید قیمت ها بود. این افزایش از آن زمان ادامه یافت و توکن SHIB را به بالاترین حد خود رساند. 

معایب:

 • عدم کاربرد در دنیای واقعی

برخلاف بیت کوین و اتر، SHIB عملاً هیچ کاربردی برای سرمایه گذاران خارج از بازار ارزهای دیجیتال ندارد. طبق نظرسنجی‌ها، این ارز دیجیتال تنها توسط ۱۰۰ فروشنده جهانی به عنوان پرداخت پذیرفته می‌شود. همچنین هیچ چیز متمایزی در مورد کارمزد تراکنش، سرعت یا ساختار SHIB وجود ندارد تا آن را نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مفیدتر کند.

 • نوسان شدید

افزایش قیمت اخیر SHIB نیز نوسانات شدید را به همراه دارد. سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در توکن SHIB  هستند، باید این واقعیت را نیز بپذیرند که پتانسیل سقوط آن به همان شدتی که سر به فلک کشیده است نیز بخشی از معامله است. بنابراین، اگر دلالان بازار و سرمایه گذاران حرکتی از بازار خارج شوند،این کریپتو ممکن است به شدت سقوط کند.

 • یک بلاک چین مستقل نیست

 همانطور که ذکر شد، این رمزارز مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این پدیده فواید خود را دارد اما معایب خود را نیز دارد. SHIB فاقد نوآوری است و تیم آن در تلاش برای تغییر زیرساخت خود به این زودی نیست، بنابراین این رمزارز ممکن است در حال حاضر به عنوان یک توکن ERC-20 باقی بماند.

 • ریسک بیشتر، پتانسیل کمتر برای سود

عرضه و تقاضا یک ارز دیجیتال، از دلایل محبوبیت یک ارز دیجیتال است. مشکل SHIB این است که عملکرد رکوردشکن آن، آن را برای هرکسی که سودهای هنگفتی به دست آورده است وسوسه انگیز کرده است. اگر به مقدار زیادی سکه برای فروش گذاشته شود، افزایش عرضه سنگین باعث سقوط قیمت آن می شود.


سکه های شیبا اینو را از کجا بخریم؟


 • چندین پلتفرم صرافی رمزنگاری مانند Binance، Crypto.com، Atomic Wallet و KuCoin وجود دارد که می‌توانید سکه‌های شیبا اینو را از طریق آن ها خریداری کنید.
 • همچنین می‌توانید سکه‌های شیبا اینو را در Uniswap (از طریق Trust Wallet) خریداری کنید، که در آن جا می‌توانید اتریوم را با کوین شیبا مبادله کنید.


آینده سکه شیبا اینو


اگرچه SHIB یا سکه شیبا اینو به عنوان میم کوین شناخته می شود، اما محبوبیت روزافزون آن و علاقه مردم به شرکت در آن به آینده ای متفاوت اما خیره کننده ای اشاره دارد.

 • بر اساس پیش بینی InvestingCube.com، قیمت سکه شیبا اینو دوباره افزایش خواهد یافت.
 • اگرچه تحرک زیادی در بین این توکن و ارزش آن وجود ندارد، خریداران فعال به طور بالقوه می توانند به افزایش ارزش آن کمک کنند.
 • در بازار خریدار فعال تر، ارزش آن می تواند دوباره به سقف تاریخی خود و بالاتر از آن برسد.
 • اگرچه ممکن است در حال حاضر ارزش قابل توجهی نداشته باشد، اما به لطف محبوبیت آن می تواند تأثیر قابل توجهی بر سرمایه گذاران بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال در آینده داشته باشد.


شیبا و متاورس


متاورس یک دنیای مجازی است که در آن افراد می توانند با استفاده از آواتارهای سه بعدی مجازی و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) تعامل داشته باشند. در متاورس شیبا اینو، از سه توکن رمزنگاری SHIB، LEASH و BONE استفاده خواهد شد، در حالی که از اتریوم (ETH) برای خرید زمین در دنیای متاورس استفاده می شود.

شیبا اینو در وبلاگی اعلام کرد که قصد دارند دنیای مجازی تعاملی و خلاقانه سه بعدی اختصاصی خود را برای بازی، کاوش و سرگرمی در اختیار کاربران خود قرار دهند. گرافیک های متحرک سه بعدی در این دنیای ماورایی وجود خواهد داشت. توسعه دهندگان همچنین چندین مشارکت برای ترویج نوآوری های جدید در دنیای متاورس خود تشکیل داده اند و همچنین از راه اندازی وب سایت جدید خود به نام https:SHIB.io در این زمینه خبر داده اند. با این حال، شیبا اینو هنوز جزئیات این همکاری را اعلام نکرده است. در بخشی از وبلاگ آنها آمده است: جامعه تعاملات، انتخاب های آینده و راه های خلاقانه زیادی برای غوطه ور شدن در این محیط وجود خواهد داشت.


زمین در متاورس شیبا اینو


در همان پست وبلاگ، شیبا اینو اعلام کرد که در مجموع 100595 قطعه زمین ارائه خواهد شد و هر یک از این قطعات زمین بخشی از تجربه فراگیر متاورس شیبا اینو خواهد بود. در مرحله ی اول تنها 36431 قطعه زمین برای فروش در دسترس خواهد بود. این زمین ها قرار است در چهار ناحیه تقسیم شوند که به نام های زیر نامگذاری شده اند: ناحیه رشد، ناحیه دفاعی، ناحیه فناوری و ناحیه ارزها. به گفته این وبلاگ، برخی از بخش‌های زمین متاورس برای فروش قرار نخواهند گرفت، زیرا از آن‌ها به عنوان زمین‌های مشترک استفاده می‌شود. اینها شامل جاده‌ها، خیابان‌ها، بلوارها، هاب‌ها و غیره است. فقط زمین عمومی برای خرید در دسترس خواهد بود.


زمین ها چگونه قیمت گذاری می شوند؟


زمین های مجازی بر اساس موقعیت مکانی و دسترسی تقسیم بندی شده اند. قیمت ها به شرح زیر است:

 1. ردیف 4 ، به  نام منطقه ی خز نقره ای : 17030 زمین و قیمت هر قطعه 0.2 اتریوم
 2. ردیف 3 ، به  نام منطقه ی دم طلایی : 7356 زمین و قیمت هر قطعه 0.3 اتریوم
 3. ردیف 2، به  نام منطقه ی پنجه ی پلاتینیومی و قیمت هر قطعه 0.5 اتریوم
 4. ردیف 1، به  نام منطقه ی دندان الماسی و قیمت هر قطعه 1 اتریوم


چرا قیمت زمین های متاورس شیبا اینو به اتریوم است؟


نشانه بومی شیبا اینو SHIB است و دو توکن دیگر در اکوسیستم شیبا اینو نیز وجود دارد ؛ LEASH و BONE. با وجود آن، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند زمین خود را با استفاده از اتریوم قیمت گذاری کنند. به این دلیل که توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال خنثی برای تسهیل این خریدها می خواستند تا بتوانند این رمزارز (اتریوم) را بفروشند و سپس از وجوه برای گسترش بیشتر اهداف خود استفاده کنند. بنابراین، آن‌ها نمی‌خواستند بیش از آنچه که باید از توکن‌های SHIB بفروشند و میخواستند از اتریوم برای تراکنش‌های متاورس خود استفاده کنند.

از آنجایی که از وجوه جمع‌آوری‌شده برای پرداخت هزینه توسعه متاورس استفاده خواهد شد، این تیم تصمیم گرفته است از یک ارز غیر از خودش استفاده کند که می‌تواند به استیبل کوین تبدیل شود و می توانند تمام منابع مورد نیاز را با آن پرداخت کنند. استفاده از توکن‌های اکوسیستم خودشان برای این کار یک خطر است، زیرا هنگام نقد کردن آنها، قیمت توکن کاهش خواهد یافت واین با برنامه های تیم همخوانی ندارد.


shape